تاثیر هاست در سئو سایت

تأثیر هاست در سئو سایت چیست و چگونه می‌توان آن را بهبود بخشید؟

زمانی که یک کسب‌وکار آنلاین در قالب وب‌سایت راه‌اندازی می‌شود برای مدیریت بهتر و توسعه آن نیاز به مشتریان واقعی می‌باشد. برای جذب مشتریان و افزایش فروش راه‌های متعددی وجود دارد که یکی از بهترین و کم‌هزینه‌ترین آن‌ها ورودی‌های حاصل از موتورهای جستجوگر می‌باشد. یک سایت زمانی قدرت رقابت با سایت‌های دیگر را در حوزه‌ی سئو دارد که زیرساخت آن در وضعیت مطلوبی قرار داشته باشد. هاست به‌عنوان زیرساخت سایت، نقش تعیین‌کننده‌ای را ایفا می‌کند. به همین جهت در این مطلب قصد داریم به موضوع تأثیر سرور و تاثیر هاست بر سئو تکنیکال و فاکتورهای مؤثر در کیفیت آن‌ها بپردازیم.

هاست چیست و چه کاربردی دارد؟

هاست بخشی از یک سرور است که اطلاعات سایت شما روی آن قرار می‌گیرد. در فضای هاست می‌توانید صفحات وبسایت، تصاویر، عکس‌ها، و انواع فایل‌ها را وارد کنید.

اولین اقدامی که باید قبل از سفارش طراحی وب سایت انجام دهید آماده سازی محتوای سایتتان است: وب سایت شما کدام ورزش ها را شامل می‌شود؟ در وب سایتتان قرار است محصول و خدمات خاصی ارائه دهید یا اخبار ورزشی را پوشش دهید؟ سوال آخر، کدام مورد است که می تواند وب سایت شما را نسبت به سایت های ورزشی دیگر برتری دهد؟

با اجاره هاست در فضای وب، انگار مغازه‌ای در اختیار دارید که محصولات‌تان را در آن قرار می‌دهید. حالا کاربران در هر ساعت از شبانه روز با وارد کردن آدرس سایت شما، می‌توانند از این مغازه دیدن کنند. به هاست، میزبانی وب هم می‌گویند (کلمه انگلیسی host به معنی میزبانی است).

سرور چیست و چه فرقی با هاست دارد؟

سرور نوعی کامپیوتر است؛ که عملکرد خاص خودش را دارد! این دستگاه‌ قدرتمند از قطعات سخت‌افزاری‌ای تشکیل شده‌ است که بالاترین قدرت پردازش را دارد. از سرورها برای کارهایی مثل میزبانی وب یا همان هاستینگ استفاده می‌شود. به دلیل همین کاربرد مهم، این دستگاه‌ها باید همیشه روشن، متصل به اینترنت و در دسترس باشند.

تفاوت سرور و هاست چیست؟

یک سرور میزبان وب، فضای خود را تقسیم می‌کند و هر بخش آن را در اختیار یک مشتری قرار می‌دهد. وقتی شما هاست اجاره می‌کنید، صاحب فضای کوچکی از این سرور می‌شوید. از یک تا ۵۰۰ سایت (در شرایط خاص) می‌توانند همزمان از سرور به صورت مشترک استفاده کنند!

برای درک بهتر، سرور را ساختمان بزرگی تصور کنید که یک واحد کوچک از آن را به عنوان هاست اجاره می‌کنید. (البته اگر شرکت‌تان بزرگ است می‌توانید کل ساختمان را اجاره کنید! به این حالت سرور اختصاصی می‌گویند. عجله نکنید در ادامه با انواع سرور هم آشنا می‌شویم.)

کذام ویژگی‌های سرور می‌تواند در سئو سایت تأثیرگذار باشد؟

پس از اتمام طراحی سایت لازم است که کدهای تولید شده بر روی یک کامپیوتر که به طور دائمی با یک شناسه ثابت به اینترنت متصل است، قرار گیرند. توجه نمایید که کامپیوتر شما نیز میتواند به عنوان سرور استفاده شود اما فقط زمانی که به شبکه جهانی اینترنت متصل شود، در غیر این صورت فقط خود شما و شبکه داخلی شما، امکان مشاهده وب سایت را خواهید داشت.

وقتی اسم سایتی را تایپ میکنید، اسم سایت در شناسه های یکتا جستجو میشود و شناسه متصل به آن یافت شده و از طریق آن شناسه، درخواست وارد سرور سایت شما شده و در نهایت سرور باعث نمایش سایت شما بر روی اینترنت میشود. از اینجا می توان فهمید که قدرت و پهنای باند سرور و میزان ترافیک در زمان بارگذاری سایت و ضریب اطمینان آن که نقش بسزایی بر سئوی سایت دارد، تاثیر می گذارد.

سرورها ها به صورت کلی به دو دسته تقسیم میشوند

سرورهای اشتراکی: این سرورها معمولاً حدود 1500 سایت را میزبانی می‌کنند و از قدرت بسیار کمی برخوردارند . فضای این سرور بین مشترکین مختلف تقسیم خواهد شد. نکته مهم اینست که تعداد بالای سایت، سرعت سرور را پایین می‌آورد و همچنین از آنجایی که این سایت ها توسط طراحان مختلف طراحی شده اند، ممکن است بسیاری از آن‌ها بهینه طراحی نشده باشند و عملکرد سایت شما را به شدت تحت تأثیر قرار دهد.

سرورهای های اختصاصی: در این نوع سرورها، کامپیوترمنحصراً متعلق به یک کاربر (شرکت طراح) است، بنابراین این سرور توسط طراح های مختلف به صورت اشتراکی استفاده نمی شود، همچنین چون معمولاً فقط بین یک یا چند سایت بر روی این سرور قرار می‌گیرند و این سایت‌ها توسط یک تیم طراحی، تولید شده اند، امکان تحت تأثیر قرار گرفتن سایت شما توسط سایت های غیر بهینه طراحی شده وجود نخواهد داشت.

نتیجه گیری

انتخاب کارآمدترین و بهترین هاست و سرور برای یک وبسایت اهمیت بسیار بالایی دارد. زیرا یک هاست و سرور خوب پیش از هر چیزی به افزایش رتبه سایت کمک می کنند. چرا که، زمانی که یک کاربر در یک زمینه خاص جستجویی انجام می دهد، درخواست کاربر به هاست وبسایت های مرتبط فرستاده می شود. اینکه کاربر چگونه به وبسایت شما دسترسی پیدا کند و داده دریافت نماید، به قدرت هاست و سرور وبسایت شما بستگی دارد. بنابراین، اگر در حوزه کاری شما رقابت بالایی وجود دارد بهتر است به دنبال یک هاست و سرور خوب و مطمئن باشید.

ایجاد بهترین هاست و سرور نیاز به پرداخت هزینه دارد، اما مطمئن باشید ارزشش را دارد.

پروژه های ما
همیاران ما