سئو سایت خبری

اقدامات سئو به منظور طراحی سایت های خبری کدامند؟

طراحی سایت خبری را می‌توان با طراحی صفحه اول و انتخاب تیتر اول روزنامه در گذشته یکی دانست. طراحی سایت هم می‌تواند یک کاربر تصادفی را به مخاطب وفادار شما تبدیل کند و هم می‌تواند مخاطب وفادار شما را فراری دهد.

امروزه دسترسی آسان و به روز رسانی سریع سایت خبری را به رسانه ای بی نظیر برای اطلاع رسانی تبدیل کرده است. طراحی سایت اولین قدم برای ایجاد یک برند ماندگار در این زمینه است. برای ماندگاری در حوزه خبر باید سایت شما علاوه بر محتوای غنی از طراحی جذاب، کاربر پسند و مؤثر نیز برخوردار باشد. ما در این مطلب درباره‌ی اهمیت طراحی سایت خبری، ویژگی‌ها، امکانات و مشکلات آن صحبت می‌کنیم، در پایان نیز برخی از بهترین نمونه های داخلی و خارجی را بیان می‌کنیم.

کاربران به سایت های خبری تمایل دارند زیرا می توانند در لحظه از اخبار آگاه شوند. طراحی سایت خبری نسبت به گذشته از اهمیت بالاتری برخوردار بوده و این امر به دلیل گسترش شبکه های اجتماعی مانند تلگرام و اینستاگرام می باشد.

تعداد مخاطب برای سایت های خبری بسیار مهم است. از آنجایی که بسیاری از کاربران نیازهای خود را در گوگل جستجو می کنند، کسب رتبه خوب در نتایج جستجوی گوگل می تواند تاثیر مستقیمی بر تعداد بازدیدکنندگان از یک وب سایت داشته باشد.

یک وب سایت خبری خوب باید چه امکاناتی باید داشته باشد؟

در طراحی سایت مؤلفه‌های فراوانی اعم از المان‌های گرافیکی، الگوی چیدمان، ساختار فنی، ترکیب رنگ و حتی فونت نوشتار اهمیت دارد. اهمیت و قدرت تک تک این مؤلفه‌ها را تنها یک سئو کار حرفه‌ای درک می‌کند، حتی طراحی ظاهری مانند ترکیب رنگی یک سایت می‌تواند در شکست یا موفقیت آن تأثیرگذار باشد. بنابراین یک تیم حرفه ای در حوزه خبر هرگز با استخدام تیم طراحی وب سایت غیرحرفه ای فرصت‌های خود را از دست نمی دهد.

محتوای مفید با استفاده از منابع معتبر

محتوای غنی، درون مایه اصلی یک سایت خبری است. اعتبار یک سایت خبری ملزم به داشتن صحت، دقت و سرعت در کنار هم است. شاید اخبار فیک و تیترهای جنجالی بازدید موقت یک سایت را به شدت افزایش دهد، اما در بلندمدت، مخاطبان واقعی به دنبال رسانه‌ای صادق و بی‌طرف هستند. پس مهمترین نکته در مورد یک سایت خبر انتشار اخبار از منابع موثق و با رعایت اصل بی‌طرفی است.

مدیریت سامانه اطلاع رسانی اخبار

با توجه به حساسیت حوزه خبری، باید ساختار مشخصی برای سامانه تایید خبر در طراحی سایت خبری وجود داشته باشد. سطح دسترسی افرادی مانند خبرنگاران و نویسندگان اغلب با سطح دسترسی مدیران متفاوت است، اما باید ساختاری طراحی شود که خبرنگار بتواند در کمترین زمان ممکن خبر را به سردبیر و مدیر سایت ارائه کند و در صورت تایید آن را منتشر کند.

طبقه بندی موضوعی مفید و متنوع

محتوای گسترده و متنوع سایت خبری زمانی مفید است که یک طبقه‌بندی دقیق، شفاف و کاربردی داشته باشد. برای ایجاد یک تجربه کاربری لذت بخش، این طبقه بندی باید با توجه به نیاز مخاطب طراحی شود. اخبار موضوعی، پربیننده‌ترین اخبار، اخبار فوری، نمایش اخبار بر حسب دوره‌های زمانی، نمایش اخبار بر حسب موقعیت مکانی و فایل اخبار از جمله بخش‌های رایج و کاربردی در یک سایت خبری است. صفحه نمایش مطالب در سایت خبری باید دارای خصوصیاتی مثل: ثبت تاریخ و ساعت دقیق خبر – ارائه نوع مطلب – نمایش منابع خبر – جایگاه عکس برای هر مطلب - نمایش نویسنده مطلب – نمایش دیدگاهها و ... باشد.

در نظر گرفتن عناصر کاربردی و مفید برای بخش عمومی

این بخش باید شامل قسمت هایی مثل: فایل اخبار، فایل مقالات، فایل گزارش ها، فایل مصاحبه و گفتگوها و فایل گزارش های تصویری می باشد

امکان ارتباط با کاربران

در طراحی سایت خبری بهتر است ساختاری برای تعامل با کاربران نیز در نظر گرفته شود. امکان اشتراک گذاری محتوا، درج نظرات مخاطبان و دریافت خبر از کاربران از گزینه‌های معمول در این زمینه است.

در نظر گرفتن بخشی برای تبلیغات

یکی از مهمترین دلایل اهمیت طراحی سایت خبری امکان درآمدزایی غیرمستقیم از آن است. سایت‌های خبری بازدید بسیار زیادی دارند و درج آگهی در آنها درآمد بسیار خوبی دارد. اما محل تبلیغات باید با دقت و حساسیت زیادی انتخاب شود. در واقع، تبلیغات نباید تأثیر نامطلوبی بر تجربه کاربر داشته باشد. زیرا در این صورت اثر عکس دارد و منجر به کاهش تعداد مخاطبان می شود.

یک وب سایت خبری خوب باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟

دارا بودن یک محیط کاربری ساده

در طراحی سایت خبری، محیط کاربری ساده و در عین حال جذاب اهمیت بسیار زیادی دارد. زیرا امروزه کاربران، روزانه زمانی را به مرور اخبار در سایت‌های خبری اختصاص می‌دهند، پس اگر در تعامل با رابط کاربری سایت تجربه خوبی نداشته باشند به سرعت به دامان رقبای فراوان شما پناه می‌برند

استفاده از پروتکل های مسیریابی ساده و سریع

مسیریابی آسان را می توان از نکات مهم در طراحی وب سایت های خبری دانست. یکی از ویژگی‌های سایت‌های خبری حجم بسیار زیاد مطالب آن است. این حجم گسترده مطالب علاوه بر طبقه‌بندی دقیق و منظم باید مسیریابی ساده و سریعی داشته باشد. کاربر یک سایت خبری باید به سادگی بتواند مطلب مورد نظر خود را در سایت پیدا کند.

یک سایت خبری باید به صورت یک سایت واکنش‌گرا طراحی شود

منظور از سایت واکنش‌گرا(ریسپانسیو) سایتی است که در تمامی دستگاه‌ها اعم از کامپیوتر، تبلت و موبایل به درستی کار می‌کند. این گزینه برای تمام سایت‌ها لازم است اما برای یک سایت خبری اهمیت حیاتی دارد. زیرا کاربران معمولاً زمان خاصی برای چک کردن سایت‌های خبری تعیین نمی‌کنند. لذا در هر زمان و مکان و با هر وسیله در دسترس اخبار را مرور می‌کنند.

دارا بودن سرعت بارگذاری بالا

ماهیت خبر با زمان ارتباط مستقیمی دارد. لذا در طراحی سایت خبری باید سرعت بارگذاری بالا به عنوان ویژگی‌ اصلی سایت در نظر گرفته شود. سرعت بارگذاری صفحات ارتباط مستقیمی با میزان رضایت مخاطبان دارد. زیرا مخاطب امروزی به دنبال جواب در کمترین زمان ممکن است.

داشتن گرافیک جذاب

در طراحی سایت خبری نیز مانند هر سایت دیگر طراحی گرافیک سایت اهمیت دارد. اما نکته مهم این است که ترکیب رنگی و المان‌های گرافیکی یک سایت خبری باید پس‌زمینه‌ای چشم‌نواز ایجاد کند. زیرا متن و تصویر خبر باید دیده شود. به همین دلیل، اکثر سایت های خبری از معیارهایی مانند اسلایدرهای تصویر برای جذاب کردن سایت استفاده می کنند.

دارا بودن رتبه سایت خبری بالا

ارتقاء رتبه سایت در افزایش بازدید هر سایتی اهمیت دارد. اما در حوزه اخبار، سایتی که در صدر فهرست جستجوی گوگل قرار نگیرد اساساً دیده نمی‌شود. با توجه به اینکه سایتهای خبری همواره در حال انتشار محتوا هستند ارتقاء رتبه سایت بر اساس اصول سئو تنها به یک برنامه‌ریزی و مدیریت صحیح نیاز دارد.

باید از امنیت بالایی برخوردار باشد

سایت خبری به دلیل انتشار اخبار سیاسی و اجتماعی از حساسیت بالایی برخوردار است. در واقع یک سایت خبری شناخته شده به منبعی موثق برای انتشار اخبار در جامعه تبدیل می شود. بنابراین چنین رسانه قدرتمندی ابزار مناسبی برای انتشار اخبار جعلی و شایعه پراکنی در جامعه است. لذا ساختار چنین مرجعی باید در برابر نفوذ خطراتی چون هک بسیار مقاوم طراحی شود.

باید یک تیم پشتیبان قوی داشته باشد

در پروژه طراحی سایت خبری وجود تیم پشتیبانی اهمیت زیادی دارد. آرشیو اخبار بعضاً ممکن است به عنوان سند مورد استفاده قرار گیرند. لذا یک تیم پشتیبانی باید کلیه رویدادهای سایت را رصد کرده و به صورت دوره‌ای از کلیه اطلاعات نسخه پشتیبان تهیه کند.

در یک سایت خبری خوب کاربر باید قدرت انتخاب بالایی داشته باشد

طراحی سایت خبری باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند از بین مطالب فراوان سایت یکی را انتخاب کند. حوزه اخبار بسیار گسترده و متنوع است. اما اگر یک سایت خبری از طراحی اصولی برخوردار نباشد کاربر تجربه خوبی از بررسی مطالب سایت نخواهد داشت. طبقه‌بندی منظم اخبار و دسترسی سریع و آسان به آنها از ویژگی‌های مشترک سایت های خبری موفق است.

همراهی سایت خبری با رسانه های اجتماعی

در دنیای امروز به خصوص در حوزه‌ای مانند اخبار، ترکیب سایت و شبکه‌های اجتماعی بهترین گزینه است. هیچ مجموعه خبری هرگز نمی‌تواند کاربران را از شبکه‌ها اجتماعی جدا سازد،اما وجود یک سایت خبری حرفه‌ای در کنار یک کانال خبری در شبکه‌های اجتماعی موفقیت شما را تضمین می‌کند. به شرطی که از امکانات گسترده سایت خبری نهایت استفاده را ببرید و محدودیت های فنی شبکه‌های مجازی را نداشته باشید. انتشارگزارش‌های تکمیلی، ایجاد گالری تصاویر و فیلم‌های باکیفیت از جمله این امکانات است.

تولید محتوا در قالب‌های متنوع

یکی از دلایل ضرورت طراحی سایت خبری استفاده از ظرفیت سایت برای انتشار محتوا در قالب‌های متنوع است. امکان بکارگیری محتوای متنی، تصویری، صوتی و ویدئویی و تلفیق آنها با یکدیگر قابلیت بی‌نظیری است که تنها در قالب یک سایت وجود دارد. برای مثال با تولید محتوای ویدیویی می‌توانید تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید. محتوای ویدئویی را می‌توان به طور مستقیم و یا به واسطه سرویس‌های اشتراک ویدئو منتشر نمود، که هر کدام مزایا و معایبی برای ارتقاء رتبه سایت و افزایش بازدید دارند.

اشتباهات رایج در طراحی سایت خبری

عدم رعایت بی‌طرفی

یکی از مهمترین اصول در حوزه خبر رعایت اصل بی‌طرفی است. تجربه ثابت کرده است که سایت خبری که طرفدار یک حزب خاص باشد، در مدت زمان کوتاهی می تواند مخاطبان زیادی داشته باشد. اما به مرور زمان این خبرگذاری‌های بی طرف هستند که مخاطبان وفاداری خواهند داشت. در دوره‌ای که اخبار حتی بدون حضور خبرگزاری‌های مطرح به سرعت منتشر می‌شوند انتخاب نهایی مردم یک سایت خبری فعال، صادق و بی‌طرف است.

استفاده بی رویه از تبلیغات در سایت خبری

یکی از مهم‌ترین مشکلات سایت‌های خبری استفاده بی رویه و نامناسب از تبلیغات است. بازدید بالای سایت‌های خبری و درآمد حاصل از تبلیغات اینترنتی بسیار وسوسه‌انگیز است. تا جایی که گاهی مخاطبان با بازکردن یک سایت خبری با انبوهی از تبلیغات رنگارنگ و آزار دهنده مواجه می شوند. چنین رویکردی بدون تردید موجب از دست دادن مخاطبین سایت خواهد شد.

طبقه بندی موضوعی غیر اصولی محتوای سایت

همانطور که گفتیم در طراحی سایت خبری طبقه بندی و سازماندهی اطلاعات اهمیت زیادی دارد. هنگام طبقه بندی محتوای سایت و نحوه دسترسی به آن، نیازهای کاربر و سهولت دسترسی باید در اولویت قرار گیرد، اما متأسفانه در بعضی مواقع کاربر به جای یک کلیک کوتاه برای دسترسی به موضوع مورد نظر با جستجوی طولانی در صفحات و تبلیغات مختلف مواجه می شود. چنین ساختاری کاربر پسند نبوده و موجب کاهش مخاطبان سایت می‌شود.

بهترین نمونه های سایت‌های خبری داخلی و خارجی

بهترین نمونه های سایت های خبری داخلی و خارجی معمولاً با توجه به رتبه سایت و میزان بازدید آن معرفی می‌شوند. البته در این رتبه‌بندی اقداماتی مانند رعایت اصول سئو در تولید محتوا نیز بسیار تأثیرگذار است. برخی از بهترین سایت‌های خبری در ایران عبارتند از:

  • خبرگزاری ایسنا

  • خبرگزاری خبرآنلاین

  • خبرگزاری فارس

  • باشگاه خبرنگاران جوان

  • سایت خبری فرارو

  • The Guardian

  • Euro News

  • Fox News

  • Google News

  • Apple News

پروژه های ما
همیاران ما