طراحی اپلیکیشن موبایل

طراحی اپلیکیشن موبایل با برنامه نویسی حرفه‌ای

در دنیایی که فناوری به سرعت در حال توسعه است و دستگاه های تلفن همراه هر روز در بین مردم محبوب تر می شوند، طراحی اپلیکیشن در کنار طراحی وب اهمیت پیدا کرده است.طراحی اپلیکیشن موبایل در واقع فرآیند تولید و طراحی برنامه های موبایل میباشد که قابل اجرا بر روی پلتفرم های مختلف موبایل قبل اجرا می‌باشند.

طراحی اپلیکیشن موبایل با برنامه نویسی حرفه‌ای

طراحی اپلیکیشن موبایل در واقع فرآیند تولید و طراحی برنامه های موبایل میباشد که قابل اجرا بر روی پلت فرم های مختلف موبایل قبل اجرا می‌باشند. منظور از پلت فرم موبایل، سیستم عامل موبایل است، برای مثال سیستم عامل موبایل اپل IOS میباشد و پلت فرم موبایل اندروید،گوگل است. هر پلت فرم قوانین و نیازمندی های خاص خودش را برای ایجاد اپلیکیشن بر روی آن دارد، مثلاً اپلیکیشن‌های موبایل در IOS از زبان سوییفت استفاده میکنند در حالی که در اپلیکیشن های اندروید از جاوا استفاده می‌شود.

توجه به تفاوت های بین پلت فرم‌های مختلف موبایل خیلی مهم است، زیرا این امکان وجود ندارد که یک اپلیکیشن موبایل طراحی کرده و آن را به تمام پلت فرم های موبایل انطباق دهید بلکه برای هر کدام باید جداگانه یک اپلیکیشن طراحی شود.

معرفی انواع اپلیکیشنهای موبایل

اپلیکیشن ها بیشتر شبیه نرم افزارهای کامپیوتری هستند زیرا در طراحی آن ها از انواع مختلف زبان های برنامه نویسی و فریم ورک ها استفاده شده است. اپلیکیشن ها به طور کلی میتوانند به انواع زیر تقسیم شوند:

 • اپلیکیشن های (Native)

 • اپلیکیشن های HTML5

 • اپلیکیشن های ترکیبی (Hybrid)

 • اپلیکیشن های PWA (جدید)

اپلیکیشن های native

این نوع اپلیکیشن ها برای یک پلت فرم خاص (IOS یا اندروید) با استفاده از ابزارهای توسعه نرم افزار و زبان های برنامه نویسی مورد قبول هر یک از پلت فرم ها طراحی میشوند. همانطور که گفتیم IOS از XCODE و Objective-C و اندروید از جاوا و Eclipse پشتیبانی می‌کند.

اپلیکیشن های HTML5

این نوع برنامه‌ها بر اساس فناوری‌های شناخته شده وب از جمله HTML5، جاوا اسکریپت و CSS میباشند و در صورت ایجاد تغییرات کوچک قابل انتقال به پلت فرم های دیگر هستند.

اپلیکیشن های ترکیبی

این نوع اپلیکیشن ها به صورت یک کانتینر محلی هستند که امکان اضافه کردن اپلیکیشن HTML5 به آن ها وجود دارد یعنی در واقع ترکیبی از دو مدل بالاست.

اپلیکیشن های PWA (جدید)

این یک نوع جدید از اپلیکیشن ها است که مشکلات موجود در سایراپلیکیشن ها رو برطرف کرده است. جهت اطلاعات بیشتر درباره این نوع اپلیکیشن به صفحه اپلیکیشن موبایل PWA مراجعه نمایید.

برای تعیین اینکه چه نوع اپلیکیشن موبایلی برای شما مناسب است، ابتدا هدف کلی خود را مشخص کنید. آیا می خواهید یک بازی یا برنامه یا ابزار آموزشی بسازید؟ هنگامی که هدف خود را مشخص کردید، می‌توانید بهترین نوع برنامه را برای خود انتخاب کنید.

وقتی به چرایی و چگونگی طراحی اپلیکیشن موبایل برای خود فکر می کنید، باید به مراحل و نحوه طراحی آن نیز فکر کنید. مراحلی که در طراحی اپلیکیشن موبایل باید رعایت شود عبارتند از:

 • تعریف شما از موفقیت چیست؟

  آیا موفقیت برنامه به معنای تعداد معین دانلود یا مقدار پول پرداخت شده یا تعداد کاربران فعال است؟ سعی کنید در این زمینه تعریفی واقع بینانه داشته باشید.

 • چه‌قدر می‌خواهید هزینه کنید؟

  میانگین هزینه طراحی اپلیکیشن بسته به نوع و کارآیی آن میتواند بسیار متفاوت باشد پس حتماً بودجه خود را دقیق مشخص کنید.

 • برنامه در چه پلتفرم هایی عرضه خواهد شد؟

  سعی کنید بازار هدف خود را مشخص کنید و ببینید کدام بخش به شما فرصت ها و موقعیت‌هایی بیشتری می دهد.

 • ویژگی های اپلیکیشن چیست؟

  اپلیکیشن یک وب سایت نیست، بنابراین اپلیکیشن شما باید ویژگی های خوب و منحصر به فردی داشته باشد تا کاربران را به استفاده از آن ترغیب کند و همچنین باید رابط کاربری خوبی داشته باشد.

 • بعد از انتشار آن چه کاری خواهید کرد؟

  حتماً برنامه ریزی مناسبی برای بازاریابی و تبلیغ اپلیکیشن های خود داشته باشید.

پروژه های ما
همیاران ما